Darbų saugos priemonių paskirtis – apsaugoti nuo sužeidimų ar kitų galimų pavojų. Jei tam tikra darbų saugos priemonė neatitinka saugumo reikalavimų ar gaminama iš netinkamų medžiagų, pasekmės gali būti liūdnos. Apsauginių šalmų gamintojas JSP pataria, kaip įsitikinti, kad darbų saugos priemonės yra tikros.

Praeitais metais Profesinių sąjungų konfederacija pastebėjo padidėjusį nelegalių darbų saugos priemonių kiekį Didžiosios Britanijos rinkoje. Nelegaliomis darbų saugos priemonės – tai priemonės, skirtos ne Europos valstybėms, kur taikomi mažiau griežtesni saugumo reikalavimai arba apskritai falsifikuotos, t.y. pagamintos iš netinkamų medžiagų ar pan.

Apsauginių šalmų gamintojas JSP dar šių metų pradžioje buvo informuotas apie nelegalių šalmų, neatitinkančių Europos saugumo standarto EN397, paplitimą tarptautinėje rinkoje. Šie šalmai galėjo būti lengvai įskeliami vos suspaudus šalmo šonus. Atsakingos Didžiosios Britanijos institucijos siūlė nedelsiant sunaikinti šiuos ypač pavojingus šalmus.

Nelegalių darbų saugos priemonių pasekmės

Aplinkoje, kur yra rizika susidurti su krentančiais objektais ant galvos, saugumo standartų neatitinkančio apsauginio šalmo dėvėjimas gali baigtis mirtimi. Darbuotojas, naudojantis klastotą veido skydelį betono skaldymo darbams, rizikuoja apakti. Dėvint netikrą apsauginę kaukę galima įkvėpti ypač pavojingų medžiagų, kaip asbestas, to net nežinant, nes pasekmės paaiškėtų gerokai vėliau. Vienintelis būdas užtikrinti, kad apsauginė priemonė tikrai apsaugo, yra patikrinti, jog ji tikrai atitinka visus saugumo reikalavimus.

Nelegalių priemonių išvengimas

Darbų saugos priemonių atitikimą saugumo reikalavimams galima patikrinti keliais būdais. Vienas jų - Didžiosios Britanijos Registruota Tiekėjų Saugumo schema, užtikrinanti, jog priemonės yra tikrinamos pagal nustatytus reikalavimus ir ženklinamos CE ženklu pagal darbų saugos priemonių reikalavimus, nors iš tiesų pasitaiko ir CE ženklo klastočių.

Kitas būdas – daugelį galvos apsaugos priemonių galima realiu laiku patikrinti per naują internetinę JSP patikros sistemą – JSP Check. Kiekvieno šalmo autentiškumas gali būti greitai ir lengvai patikrintas pagal individualų gamyklinį brūkšninį kodą, taip užtikrinant naudotojus, jog jų apsauginės priemonės yra originalios ir atitinkančios visus saugumo reikalavimus.

Naujasis JSP siūlomas įrankis leidžia jų produktus patikrinti per kelias minutes. JSP Check sistema pasiekiama per internetinę svetainę www.jspcheck.com. Pakanka tik suvesti duomenis tinklapyje ir atsakymas pateikiamas mažiau nei per minutę. Patikrinti galima per bet kokią priemonę (PC, nešiojamą kompiuterį, išmanųjį telefoną ir pan.) bet kurioje pasaulio vietoje.

Kiekvienas brūkšninis kodas pateikia visą informaciją apie šalmą – medžiagą, iš kurios pagamintas, visos šalmų serijos kontrolės informaciją, taip pat šalmo pagaminimo vietą, datą ir laiką.
JSP Check sistema yra patvirtinta Didžiosios Britanijos institucijų, reglamentuojančių apsauginių priemonių atitikimą saugumo standartams. Tokia iniciatyva yra labai sveikintina ir tikimasi, kad šiuo pavyzdžiu ateityje seks ir kiti darbų saugos priemonių gamintojai.

Sekimo svarba

Be būtinybės užtikrinti darbuotojų saugumą, darbų saugos priemonių gamintojams svarbu ir jų reputacija. Juk atsiradus saugumo reikalavimų neatitinkančių apsauginių priemonių, bet koks nelaimingas įvykis gali sugadinti gerą gamintojo vardą.

Europos Bendrijos direktyvoje 89/686/EEC, reglamentuojančioje darbų saugos priemones, numatomi pakeitimai, leisiantys įtraukti daugiau priemonių, didinti nuoseklumą visoje Europoje ir išplėsti atsakomybės ribas nuo gamintojų iki platintojų ir didmenininkų. Užtikrinimas, kad apsauginė priemonė tikrai atitinka tuos standartus, kurių atitikimą deklaruoja, tampa kaip niekad svarbu.

Vienintelis būdas išvengti sužeidimų ir mirčių, tai užtikrinti originalių apsauginių priemonių tiekimą. Klastotos darbų saugos priemonės gali pražudyti. Atsižvelgiant į tai, kad naujų technologijų dėka patikrinimas gali būti užtrukti vos kelias minutes, rizika darbuotojų sveikata ir gyvybe tampa nebepateisinama.

Parengta remiantis JSP: http://www.jsp.co.uk/netalogue/docdownloads/FE_ART_OCT_13.pdf